Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:08 am


Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 24, 2014 3:35 am 
Avatar użytkownika


Dom stały (2 psy) Transport


Dołączył(a): So wrz 27, 2014 5:45 pm
Posty: 1955
ZANIM ADOPTUJECIE PSA z ZAŁOGI BULLDOGA!!!!

Zanim postanowicie adoptować psa, warto kilkakrotnie przemyśleć wiele spraw. Nie ważne czy, to będzie pierwszy pies w domu czy kolejny, każda decyzja dotycząca pojawienia się nowego członka rodziny, jest niezwykle ważna i musi być decyzją przemyślaną, rozsądną oraz świadomą.

Pamiętaj o dwóch ważnych zasadach adopcji:
- To pies szuka domu i on jest tu najważniejszy!
- Nigdy nie adoptuj psa pod wpływem chwili!

Załoga Bulldoga chce znaleźć dla psa, najlepszy dom z możliwych, żeby już więcej nie był bezdomny. Dlatego, Ty jako zgłaszający chęć adopcji nie powinieneś podejmować decyzji pochopnie.
Bycie opiekunem psa, to przyjemność, pies może być wspaniałym przyjacielem, towarzyszem, kompanem. Pamiętaj pies, to istota czująca.
Ważne jest, żeby nie zapomnieć, że pies, to również obowiązek, czasami nawet na kilkanaście lat. Dlatego decyzję o adopcji trzeba podjąć odpowiedzialnie!

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, odpowiedz raz jeszcze na te pytania:

- Dlaczego chcę adoptować psa? czy na pewno to dobra decyzja i czy to odpowiednia pora na adopcję?
- Czy będę mieć czas dla psa? Ile czasu jestem w stanie mu poświęcić np. na zabawę, naukę, pielęgnację?
- Czy nie będzie mi przeszkadzać w codziennych obowiązkach?
- Czy będę mieć czas na spacery pomimo choroby, dużej ilości zajęć, obowiązków, złej pogody?

Pies nie jest zabawką, nie da się go wyłączyć lub zaprogramować, ma swoje potrzeby, które należy pomóc mu spełniać. Opiekun musi zapewnić psu regularne: wyjścia na dwór/spacer, posiłki, zabawę.

- Czy moja obecna sytuacja życiowa pozwala na adopcję psa?
- Ile godzin dziennie pies będzie sam w domu?
- Czy mam odpowiednie warunki mieszkaniowe?
- Czy zachowanie psa nie będzie dla mnie problemem? (Pies bałagani, brudzi, linieje, ślini się, ma swój specyficzny zapach) czy jestem na to gotowy/a?

- Czy jestem w stanie utrzymać finansowo nowego domownika?
- Czy zdaje sobie sprawę z kosztów zakupu odpowiednich karm, obowiązkowych szczepień, akcesoriów do pielęgnacji, zabawek, legowisk?

Adoptując potencjalnie zdrowego psa może się on poważnie rozchorować, wymagać specjalistycznych badań, leków, karmy. Szczególnie ważna jest świadomość tego, przy chęci adopcji szczeniaka, nigdy nie mamy pewności jaki pies z niego wyrośnie i w jakim będzie stanie zdrowia.

- Co na adopcję mówi moja rodzina i najbliżsi?
- Czyim pomysłem jest adopcja psa (Twoim, dziecka, znajomych)?
- Czy jestem świadomy tego, że pies może żyć kilkanaście lat i że mam być jego opiekunem?
- Co z wakacjami, feriami, nagłymi wyjazdami - czy będę w stanie zabrać psa ze sobą, czy jest ktoś, z kim mógłby zostać podczas mojej nieobecności?
- Czy moja sytuacja zawodowa, materialna, jest w miarę stabilna na dzień dzisiejszy? Czy nie będę niedługo zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania np. wyjazdu za granicę? Czy pies będzie mógł wyjechać tam ze mną?

Pies nie jest rzeczą, nie wolno go porzucać, on mocno kocha swojego opiekuna, w nim pokłada nadzieje, na niego liczy. Opiekun powinien być wsparciem i darzyć miłością swojego psa.

- Czy istnieją jakieś przeciwwskazania zdrowotne np. czy mam alergię na sierść i ślinę zwierząt?
- Czy planuję założenie/powiększenie rodziny o dzieci w najbliższych latach (co stanie się z psem jeśli dziecko będzie miało alergię?)
- (Jeśli posiadasz lub planujesz dzieci), czy jestem w stanie nauczyć je właściwych kontaktów z psem, przestrzegania odpowiednich zasad? oraz czy potrafię nauczyć psa życia z dziećmi?

- Czy mam w domu inne zwierzęta i czy jestem świadomy tego, że muszę poświęcić czas i dużo energii na ułożenie stada?
- Czy jestem świadomy tego, że pies adoptowany może być po przejściach i nie od razu będzie wdzięczny i oddany?
- Czy jestem gotowy na problemy wychowawcze, socjalizacyjne?
- Czy wiem jak wprowadzić psa w nowe otoczenie?
- Czy mam podstawową wiedzę dotyczącą posiadania psa, jakie ma potrzeby, jak powinna wyglądać jego dieta, jak się wychowuje psy po przejściach?

Adoptowany pies wymaga czasu na oswojenie z nową sytuacją. Nie od razu będzie ufny, nie będzie się umiał zachowywać w nowych dla niego sytuacjach. Coś, co dla nas będzie się wydawało oczywiste, dla niego może okazać się dużym wyzwaniem np. nauka chodzenia po schodach, spacer na smyczy, zabawa z nami, z innym psami, zabawkami, których mógł dotąd nie znać. Niekoniecznie taki psiak będzie lubił pieszczoty i bliski kontakt z człowiekiem. Trzeba być cierpliwym i małymi krokami, wytrwale dążyć do celu.

- Czy zdaję sobie sprawę, że rasy takie jak: Buldog Francuski, Buldog Angielski i Mops wymagają intensywnej pielęgnacji? Czy wiem, że mają często problemy zdrowotne i jakie?

Jeżeli po szczerym rachunku sumienia i odpowiedzeniu sobie na wszystkie pytania i przemyśleniu swoich odpowiedzi nadal chcesz adoptować psa, to zapraszamy do kolejnego kroku!
Jeżeli stwierdziłeś/aś, że to jednak nie pora lub jeszcze masz wątpliwości, to jesteśmy dumni, że pies stał się ważniejszy i dla jego dobra jeszcze poczekasz z adopcją!


Góra
Offline Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 pasażer


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Theme created StylerBB.net
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL